
POLITI SKAL FOR RETTEN
24. januar 2025
På opfordring fra deltagere i en demonstration skulle politiet have indbragt en sag om frihedsberøvelse for retten. Det mener to af tre dommere i en civil sag i København, hvor dommen faldt i dag.
Som de to dommere udtrykker: Det er bedre i en sag som denne, at domstolene afgør, om politiet handler lovligt, end at politiet selv bedømmer det.
Sagen menes af begge sagens parter at have principiel karakter, og demonstranterne havde fået fri proces til at føre sagen.
SAGEN BEGYNDER I 2019
248 personer blev den 1. maj 2019 tilbageholdt på Dronning Louises bro i København. Det var en mindre demonstration på vej mod den traditionelle samling i Fælledparken i anledning af arbejdernes kampdag.
Da forsamlingen samledes på Israels plads for at gå mod Fælledparken, bemærkede Københavns Politi, at nogle personer havde maskeret sig, hvilket ikke er lovligt.
Politiet besluttede derfor at tilbageholde flokken på Dronning Louises bro, der blev lukket af i begge ender af politifolk. De tilbageholdte fik over megafon besked om, at de ikke var anholdt men skulle igennem en sluse for at blive identificeret af politiet.
De 248 personer mente, at de var blevet udsat for frihedsberøvelse og anmodede derfor Københavns Politi om at indbringe spørgsmålet for retten, hvilket politiet på opfordring skal i henhold til retsplejelovens § 43.
Det mente Københavns Politi ikke var nødvendigt, da der ifølge politiet ikke havde været tale om frihedsberøvelse.
DOMMEN
Københavns Byret har i dag i en civil dom afgjort, at Københavns Politi skal indbringe spørgsmålet for retten.
»Det er et spørgsmål om retssikkerhed. Skal politiet selv afgøre, hvornår der er tale om frihedsberøvelse eller kortvarig tilbageholdelse?« spørger advokat Helena Gjerding, der var den ene af to forsvarere, der førte sagen på vegne af de 248 personer.
Sagen blev af Københavns Byret fra begyndelsen anset for at være væsentlig. Derfor deltog tre dommere i denne civilt anlagte sag, hvor der normalt kun deltager én. En af de tre dommere mente dog, at politiet havde handlet korrekt ved ikke at forelægge spørgsmålet for retten. Og det er en lille opmuntring til politiet.
Anklager ved Københavns Politi Jannik Rasmussen havde i sin procedure under sagen anmodet Byretten om at komme med klare retningslinjer for, hvornår politiet er forpligtet til at indbringe sager, hvor borgere mener, at de har været frihedsberøvet.
»Hvor går grænsen for, hvad der er frihedsberøvelse og hvad der er kortvarig tilbageholdelse«, siger han til TVflux.
Anklageren er på ferie og har ikke mulighed for at læse dommen og kan derfor endnu ikke oplyse, om Københavns Politi vil anke sagen. Det har han fire ugers frist til at overveje.
Hvis dommen ikke ankes, skal Københavns Byret, når Københavns Politi har indbragt sagen, tage stilling til, om der var tale om en frihedsberøvelse den 1. maj 2019. Og i så fald, om den var ulovlig.