SKUD I GADEN-DEMO

VIDEO: 250 mest old-danske borgere samledes i aftes på Blågårds Plads for at protestere over sommerens skyderier på Nørrebro. Der var ingen synlige repræsentanter fra Enhedslisten, SF eller de autonome.

På Røde Plads holdt en lokalpolitiker fra Det Radikale Venstre tale, hvor hun sagde, at det handlede om at give bandemedlemmerne kærlighed.

En kommunal gademedarbejder mente, at problemet i dag også er, at politi og SSP ikke længere kender bandemedlemmerne, da de ikke længere er lokale. Der rekrutteres fra hele Storkøbenhavn.

En anden tidligere gademedarbejder mente, at problemet aldrig bliver løst så længe man fra politisk og kommunal side er bange for at blive kaldt racist, når problemerne adresseres.

En politibetjent mente, at politiet skulle have flere penge.

Der er planlagt endnu et fakkeltog mandag den 21. august klokken 20.00 fra Blågårds Plads. Talere bliver ifølge flyer blandt andet overborgmester Frank Jensen og tidligere PET-chef Per Larsen.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *